Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde kâin kent, takkadak ardından korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hayırlı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste ev sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar derunin tam bir turizm cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete ev sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile de enikonu popüler. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hayırlı 13 yeri sizin derunin listeledik. şayet siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat niyetınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk mevki Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mevki düzlük surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları kurma edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin de çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten sağlık alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve gaye kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevki düzlük saf gaz yağı deposundan binlerce yıldır çıhun alevler sabık Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline çığlıkr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek esaslı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi huzur dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 huzur şeşndan alevler saçcevher devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi huzur dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek derunin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mevki kızılır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında mevki kızılır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda baştan sona ahali özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında gene değalışveriştirilmiştir. Skolastik saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının mevki aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin şimal yüzında ise çıkıntı halinde bir güçlü mevki kızılır. Bu demirin alışverişlevi ise ölüm cezası edilen kişileri çağ boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında mevki kızılıyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı dokumanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ait olmayan yek kitap olmasının üstı sıra Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir dokumalarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir tüm halinde muhafaza şeşna alınmıştır.

Alanya airport transfer

Kemer transfer

Comments on 'Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer' (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir